Analiza Pierwiastkowa Włosów

Czym jest APW?

Analiza Pierwiastkowa Włosów (APW) jest nowoczesną metodą diagnostyczną umożliwiającą ocenę stanu odżywienia organizmu. Skład mineralny włosów odzwierciedla wiele równowag fizjologicznych organizmu. Na podstawie ilości 29 pierwiastków (w tym 5 pierwiastków toksycznych) i ich wzajemnych proporcji we włosach opisujemy charakterystyczne cechy metabolizmu badanej osoby.

Jakie pierwiastki są oznaczane?

W APW badane są najważniejsze pierwiastki stanowiące o budowie organizmu ludzkiego oraz najistotniejsze proporcje między nimi. Oznaczamy 24 biopierwiastki: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

Różnica pomiędzy APW a badaniem krwi

Włosy są idealnym materiałem do badania, ponieważ posiadają stały skład chemiczny, co umożliwia łatwe ich przechowywanie i transportowanie.

Podstawowym materiałem badawczym w medycynie jest krew. Badania krwi służą głównie do identyfikacji choroby i śledzenia jej przebiegu. Ponieważ krew jest najważniejszą tkanką w organizmie utrzymującą ciągłość procesów życiowych, istnieje wiele mechanizmów buforujących, dbających aby jej skład był możliwie jak najlepszy. Skład krwi może bardzo szybko się zmieniać, w zależności od stanu fizjologicznego i od sposobu żywienia. Dlatego na podstawie analizy składu mineralnego krwi nie można określić stanu odżywienia organizmu.

Włosy rosną w stałym tempie 1 cm na miesiąc i chwilowe zmiany stanu zdrowia nie mają wpływu na wynik APW. Włosy gromadząc w sobie wszystkie pierwiastki obecne w organizmie obrazują stan odżywienia organizmu z okresu ostatnich kilku tygodni. W ten sposób niwelowane są krótkotrwałe odchylenia stanu fizjologicznego organizmu osoby badanej.

APW-2
APW 3
APW 4

Dlaczego warto?

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy, stres, brak ruchu, szybki tryb życia prowadzą do zachwiania równowagi pierwiastkowej w organizmie. Utrzymujący się przez dłuższy czas stan nadmiarów i niedoborów pierwiastków prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które w dalszej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych chorób. Można przeciwdziałać tym tendencjom przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji witaminowo-mikroelementowej i diety. Należy poznać dokładne potrzeby swojego organizmu aby dostarczyć mu odpowiednie substancje odżywcze i wyrównać proporcje pierwiastków w organizmie.


Obecnie powszechnie dostępne są najrozmaitsze suplementy diety, zarówno naturalne jak i syntetyzowane chemicznie. Jednak nie wszystkie te środki są odpowiednie dla każdego.


Stosowanie standardowej dawki substancji dla każdego nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dawka powinna być dostosowana do konkretnej osoby i jej potrzeb. Inna musi być podana osobie szczupłej o szybkiej przemianie materii, pracującej fizycznie, a inna osobie otyłej o wolnej przemianie materii, prowadzącej siedzący tryb życia. Suplementy diety w zależności od dawki i pory spożywania mogą wywołać u każdego z nas inne reakcje, np.: pobudzać, uspokajać, wzmacniać, wyciszać, itp.


Bardzo ważne jest również w jakim stopniu dany preparat wchłania się do organizmu. Często zdarza się, że mimo przyjęcia dużej dawki wchłanianie jest bardzo słabe. Można zwiększyć wchłanianie preparatu poprzez zażywanie go razem z substancjami synergistycznymi, których skład chemiczny ułatwi absorpcję i dystrybucję suplementu w organizmie.


Wszystkie te kluczowe informacje są zazwyczaj pomijane przy zażywaniu suplementów diety. Natomiast producenci leków i suplementów, mimo iż podają dokładne dane i dawkowanie, to nie są w stanie określić sposobu przyjmowania wraz ze wszystkimi zażywanymi preparatami.  Wówczas skutek zażywania suplementu jest w słabo odczuwalny, a czasami nawet odwrotny od porządnego.
Dlatego tak ważne poznanie własnego organizmu i jego indywidualnych potrzeb oraz połączenia ich z wiedzą o żywieniu.
Wszystkie te istotne czynniki są brane pod uwagę przy układaniu indywidualnego programu suplementacyjnego na podstawie APW. Zalecony indywidualny program suplementacyjny wskazuje dokładnie dawkę, porę zażywania i czas spożywania witamin, minerałów i preparatów roślinnych, czyli suplementów diety.

Dla kogo przeznaczona jest APW?

Analiza Pierwiastkowa Włosów jest szczególnie polecana osobom, które mają problemy z zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej, a zwłaszcza o obniżonej odporności organizmu. APW ma zastosowanie w profilaktyce zdrowia dorosłych i dzieci (od 3 roku życia) oraz wspomaganiu leczenia i rehabilitacji. Najczęściej wykonywana jest przy zaburzeniach: gastrologicznych, hormonalnych, neurologicznych, dermatologicznych, układu kostno-stawowego, kardiologicznych.


APW bardzo skutecznie wspomaga leczenie zaburzeń: psycho-emocjonalnych (m.in. depresja, zła reakcja na stres), neurologicznych (m.in. SM, parkinsonizm, padaczka, autyzm), dermatologicznych (m.in. łuszczyca, bielactwo, wypadanie włosów, trądzik), kardiologicznych (m.in. miażdżyca, zawał) i schorzeń kostno-stawowych (m.in. RZS, osteoporoza).


Wykonanie APW jest wskazane osobom narażonym na zwiększony wysiłek (np. praca fizyczna, sport amatorski) i osobom mającym bardzo dużym wysiłek fizyczny (np. sport wyczynowy).


Dzięki APW można zniwelować problemy złego wchłaniania i wydalania (zaburzenia gastrologiczne) co pozwoli na prawidłowe odżywienie i naturalną  detoksykację organizmu.
Badanie może wykazać możliwość złego wpływu na metabolizm pierwiastków toksycznych, a program suplementacyjny pomoże pozbyć się ich z organizmu.
Dzięki zastosowaniu się do zaleceń suplementacyjnych i dietetycznych zawartych w wyniku szansę w walce z chronicznym zmęczeniem i osłabieniem oraz z leczeniem otyłości.
APW jest przeznaczona dla osób chcących świadomie dbać o swoje zdrowie, w zakresie profilaktyki zdrowia, wspomagająco w procesach leczenia i w rehabilitacji.

Wynik APW

Wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów jest wysyłany w formie papierowej pocztą priorytetową oraz jeśli zaznaczono i podpisano w ankiecie, również na adres e-mail w wersji elektronicznej.


W wyniku APW składającym się z około 40-50 stron dla osoby dorosłej, oprócz wykresów z wartościami i proporcjami badanych pierwiastków, analizy tendencji zdrowotnych i zaleceń aktywności fizycznej, otrzymasz: opis typu metabolicznego, program suplematacyjny, dietę metaboliczną.

APW-1

Zadzwoń i umów się na wizytę

Skorzystaj z pomocy specjalistów.

Opis typu metabolicznego

Na podstawie proporcji pierwiastków możemy określić jaka jest Twoja biologiczna natura i jakie są jej dominujące cechy. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się jak działa Twój organizm i zrozumieć jakie procesy w nim zachodzą.

Dowiesz się czy masz wolną czy szybką energetykę organizmu; czy jesteś sympatykiem, czy parasympatykiem; czy masz wolne czy szybkie trawienie oraz jak szybko starzeje się Twój organizm. Ponadto zobaczysz jaką efektywność ma Twoja tarczyca oraz kora nadnerczy; jak Twój organizm radzi sobie ze stresem oraz czy dominują u Ciebie procesy kataboliczne czy anaboliczne.

Sprawdzisz jaką masz równowagę kwasowo-zasadową – czy masz zakwaszenie kwasem moczowym bądź mlekowym.

Dowiesz się jakie masz tendencje zdrowotne i co może Cię czekać w najbliższych latach jeśli nie podejmiesz zaleconych w wyniku kroków prewencyjnych.

Program suplementacyjny

Program suplementacyjny zawiera wymienione w tabeli, dobrane specjalnie dla Ciebie witaminy i mikroelementy, a także odpowiednie ich dawki i pory dnia kiedy należy je spożywać.
Program suplementacyjny składa się z dwóch etapów:
1) Pierwszy etap w zależności od potrzeb organizmu trwa od jednego do trzech miesięcy i ma on charakter odżywczy. Jego zadaniem jest wyrównanie nadmiarów i niedoborów pierwiastków, czyli przywrócenie indywidualnej dynamicznej homeostazy w organizmie.
2) Drugi etap ma charakter prewencyjny i jest przeznaczony na sześć miesięcy. Jego zadaniem jest  utrwalenie osiągniętego optymalnego stanu odżywienia mineralnego organizmu. Jeśli samopoczucie i zdrowie uległo zauważalnej poprawie, drugi etap suplementacyjny można stosować znacznie dłużej, nawet dwa lata.

Program suplementacyjny jest stworzony kompleksowo. Oznacza to, iż tylko zażywanie całego programu (wszystkich zaleconych suplementów o określonych porach dnia) może przynieść pozytywne efekty.
Pamiętajmy, że suplementy nie leczą a odżywiają i w przypadku choroby należy udać się do lekarza.

Dieta metaboliczna

Dieta metaboliczna jest dietą optymalną dla Twojego typu metabolicznego i potrzeb Twojego organizmu. Zawiera ona wymienione w tabeli posiłki na siedem dni z wartościami kalorycznymi. Zamieszone są również przepisy do wymienionych posiłków.
Zadaniem tej diety jest wskazanie kierunku żywienia jaki należy przyjąć w celu osiągnięcia najlepszych efektów oraz wsparcia programu suplementacyjnego.
Czasami może okazać się, że zalecona dieta różni się od dotychczasowej (np. typowy „mięsożerca” może otrzymać dietę z dominacją warzyw) lub zawiera elementy, których nie lubi się (np. ryby albo warzywa). Jest tak, ponieważ wraz z rozwojem technologii żywieniowej zatarły się nasze naturalne i najzdrowsze smaki. Obecnie mało kto potrafi rozpoznać i jeść to, czego tak naprawdę potrzebuje jego organizm (np. potrzebuje wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, więc powinien regularnie spożywać tłuste ryby).
Jeżeli stan organizmu tego wymaga, zalecana jest również dieta oczyszczająca poprzedzająca dietę metaboliczną.
W wyniku określone zostanie również Twoje zapotrzebowanie energetyczne w zależności od prowadzonego trybu życia oraz potrzebna aktywność fizyczna.

Jak wyciąć próbkę włosów?

Do badania włosy muszą być:

  • naturalne (nie farbowane, nie poddane zabiegom chemicznym),
  • czyste (umyte, bez środków do stylizacji np. lakieru, pianki, żelu itp.)

Włosy należy wyciąć:

  • ostrymi nożyczkami
  • przy skórze głowy z potylicy (z tyłu głowy poniżej górnej linii uszu),
  • po kilka włosów, małymi kosmykami,
  • pierwsze 3 – 4 cm włosa licząc od skóry głowy nadają się do analizy,
  • do badania potrzebne jest 200 mg włosów (pełna łyżka stołowa)

Źródło: www.biomol.pl

„Gabinet nie prowadzi działalności leczniczej zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011 r., Nr 112, poz. 654), w tym w szczególności nie udziela świadczeń zdrowotnych. Nie jest przychodnią lekarską ani medycznym laboratorium diagnostycznym w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2004, Nr 144, poz.1529). Działania medycyny naturalnej nie zastępują leczenia konwencjonalnego u lekarza i diagnostyki medycznej. Aparaty używane przez nas w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2010 o wyrobach medycznych (Dz,U.107, poz.679 z późn. zm.) nie są urządzeniami medycznymi. Nasza oferta ma charakter doradztwa zdrowotnego.”