5 naturalnych sposobów na mocne i zdrowe paznokcie
Dłonie, a zarazem paznokcie są naszą wizytówką. Dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn. Co zrobić, by wzmocnić i utwardzić płytkę paznokcia? Naturalnych patentów jest całkiem sporo. Jednak najlepiej zadziała połączenie metody: od środka i od zewnątrz.
1. Dieta bogata w składniki odżywcze. Regularne spożywanie pokarmów bogatych w biotynę (np. jajka, orzechy, owoce morza) oraz minerały takie jak żelazo, cynk czy wapń może pomóc w utrzymaniu zdrowych paznokci. Na łamliwość płytki paznokcia, kondycję skóry i włosów wpływa także niedobór magnezu.
2. Nawilżanie i odżywianie. Stosowanie naturalnych olejków, przede wszystkim takich jak:
– olej kokosowy,
– olej migdałowy,
– olej rycynowy,
– olej wiesiołkowy,
– olej jojoba,
– olej z nasion rzodkwi.
Olejki posiadają właściwości nawilżające, wzmacniające i regenerujące. Zawarte w nich witaminy i kwasy tłuszczowe wspomagają regenerację paznokci, zapobiegają ich łamliwości, rozdwajaniu, chronią przed utratą wilgoci. Olejki należy wmasować u nasady paznokci, delikatnymi, okrężnymi ruchami. Zabieg ten wpłynie także doskonale na skórki, nawilży je, ułatwi ich odsunięcie. Masaż olejkami można stosować dwa razy dziennie.
3. Stosowanie domowej maski na paznokcie. Mieszanka miodu, soku z cytryny i oleju kokosowego może pomóc we wzmacnianiu paznokci. Cytryna rozjaśni, nabłyszczy, wyrówna koloryt płytki i przyspieszy wzrost paznokci. Cytryna jest także doskonałym środkiem wspomagającym leczenie grzybicy paznokci. Jeśli brakuje czasu na wykonanie kilkuskładnikowej maseczki, warto choćby wycisnąć sok z cytryny, nasączyć nim wacik kosmetyczny i wcierać w płytkę paznokci, omijając skórę dłoni. Podobne działanie do cytryny wykazuje także ocet jabłkowy. Można go na początek rozcieńczyć 1:1 z wodą, zanurzyć w roztworze paznokcie lub wcierać regularnie w płytkę.
Jeśli sok z cytryny lub ocet jabłkowy budzi obawy o zbyt duże podrażnienie lub wysuszenie skóry dłoni, warto rozważyć maseczkę z siemienia lnianego. Przygotowany kisiel z ziarenek siemienia lnianego można bez obaw nakładać na całe dłonie i trzymać kilkanaście minut. Siemię nawilża, łagodzi, działa kojąco. Zwiększa też elastyczność paznokci, dzięki temu minimalizuje ich łamliwość i kruszenie.
4. Unikanie szkodliwych substancji. Stosowanie lakierów do paznokci zawierających toksyczne składniki, takie jak formaldehyd czy toluen, może osłabiać paznokcie i powodować ich rozdwajanie. Na rynku są dostępne lakiery z dobrymi składami. Mają bardzo szeroką paletę kolorystyczną, a ich trwałość niekiedy pozytywnie zaskakuje.
5. Zapewnienie odpoczynku od manicure. Raz na jakiś czas paznokcie muszą po prostu pooddychać i odpocząć od upiększania. Najlepiej nieco dłużej niż kilkanaście minut. Warto także poszukać lakierów z tzw. „oddychającą formułą”, która pozwala na przenikanie wody i powietrza do płytki paznokcia.
Każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest aby uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na efekty. Żadna z metod nie przyniesie rezultatów z dnia na dzień. W zależności od stopnia wysuszenia i uszkodzenia płytki paznokcia lub niedoborów witamin, proces regeneracji będzie się różnił. Część osób zauważy różnicę już po około 2 tygodniach, inni będą czekać na zmiany kilka miesięcy. Jednak systematyczność stosowania powyższych metod z pewnością się opłaci!