Krwawnik pospolity – poznaj działanie nim wyplenisz go z trawnika
Na polach, nieużytkach, w dzikich ogrodach, które nie zaznały regularnego koszenia z łatwością zauważymy zebrane w gromady białe kwiatostany. Część z nas nadal nie zdaje sobie sprawy, że niemal na wyciągnięcie ręki mamy zioła i „chwasty”, które są doskonałym antidotum na szereg przypadłości zdrowotnych.
Krwawnik spotykany jest dość powszechnie, właściwie trzeba się postarać, by go nie dostrzec. Kwitnie od czerwca aż do października. Wypatrywać należy białych lub bladoróżowych kwiatów. Krwawnik pospolity jest pożądanym surowcem zielarskim. Warto przyjrzeć się bliżej jego właściwościom, nim zapadnie decyzja o wyplenieniu go z okolicznego trawnika.
Jak prawidłowo zbierać krwawnik?
Najlepiej wybierać rośliny, które rosły w dobrze nasłonecznionych miejscach. Najwięcej walorów (olejków eterycznych) mają liście i kwiaty zbierane od czerwca do końca sierpnia. Ścięciu powinny być poddane liście i kwiaty rośliny sięgające około 10 cm nad ziemię. Zebraną roślinę można wysuszyć w piekarniku, w temperaturze 35 stopni Celsjusza, następnie przechowywać szczelnie zamkniętą, w miejscu niedostępnym dla światła.
Podobnie jak w wypadku wielu innych ziół, właściwości lecznicze krwawnika znane są od setek lat. Początkowo (jeszcze w średniowieczu) wykorzystywano go zgodnie z nazwą – do tamowania krwotoków. Roślina zawiera bowiem taniny, które mają właściwości ściągające, są one także odpowiedzialne za intensywny gorzki posmak.
Krwawnik w kobiecej apteczce
Jeśli chodzi o szereg właściwości krwawnika, w szczególności kobiety powinny mieć świadomość, jaki potencjał zdrowotny niesie za sobą to zioło. Znów, zgodnie z nazwą, napar z krwawnika łagodzi bóle menstruacyjne i zmniejsza obfitość krwawień. Picie krwawnikowych naparów zmniejsza ryzyko rozwoju torbieli jajnika – jednej z częstszych dolegliwości pojawiających się w trakcie menopauzy. Krwawnik łagodzi także bóle związane z przerostem mięśniaków w narządach rodnych. Napar z krwawnika można stosować także zewnętrznie – zapobiega infekcjom intymnym, łagodzi podrażnienia. Kompresy z krwawnika zalecane są szczególnie przy stanach zapalnych pochwy i upławach. Z kolei maść z dodatkiem krwawnika przyspiesza gojenie krocza nacinanego w trakcie porodu.
Na żołądek i jelita
Niestrawność, wrzody żołądka, brak apetytu, wzdęcia, skurcze jelit – to dolegliwości, na które z powodzeniem stosuje się sok i napary z krwawnika. Krwawnik poprawia trawienie, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych. A co istotne, roślina ta znacząco ogranicza rozwój bakterii gnilnych i grzybów w jelitach!
Pomoc w zwalczaniu dokuczliwych migren
Krwawnikowy ekstrakt, napar lub herbatka wykazują właściwości przeciwbólowe, wspomogą także walkę z uciążliwymi bólami głowy. Ekstrakty z krwawnika dostępne są także w formie wygodnych kapsułek. Można również samodzielnie przygotować napar z suszonych liści rośliny – zalewając je gorącą wodą i parząc około kwadransa pod przykryciem.
Łagodzenie ran i owrzodzeń
W liściach krwawnika zawarte są składniki przyspieszające gojenie się ran i stanów zapalnych skóry. Krwawnikowe kompresy są wykorzystywane przy zaleczeniu odleżyn, owrzodzeń, poparzeń, a także ran żylakowych. Zebrane, świeże liście krwawnika (dokładnie wypłukane i zmiażdżone, by puściły sok) warto wymieszać z kilkoma kroplami oleju rokitnikowego. Uzyskaną w ten sposób papką okładamy ranę i zabezpieczamy bandażami. Okłady zmieniamy dwa razy dziennie.
Z kolei napar z kwiatów krwawnika stosuje się łagodząco podczas zapalenia spojówek, a także nadmiernym łzawieniu. Zainfekowane oko przecieramy zamoczonym w naparze sterylnym gazikiem lub stosujemy jako okład.
Właściwości kosmetyczne
Zastosowanie krwawnika w kosmetyce powinno być szerzej znane przede wszystkim posiadaczom skóry tłustej, trądzikowej. Tym, którzy zmagają się z łupieżem, przetłuszczającą się skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów także będą pomocne preparaty z krwawnikiem w składzie. Wszelkiego rodzaju maści, kremy, maseczki i odżywki, które mają szansę nieść ukojenie i znormalizowanie stanu skóry powinny mieć krwawnik uplasowany wysoko na liście składników. Co ciekawe, kosmetyki zawierające krwawnik mogą subtelnie wpłynąć na rozjaśnienie włosów.
Krwawnik a zdrowie zwierząt
Być może część osób pamięta (np. z wiejskich wakacji), czym były karmione małe kurczątka i kaczuszki? Właśnie posiekanym krwawnikiem! Gospodarz dbający o zdrowie swojego inwentarza wspomagał naturalną odporność zwierząt, dodając do paszy posiekany krwawnik. Nie tylko zdrowie ptactwa było wzmacniane krwawnikiem. Pasza dla koni i krów także była nim okraszona. Krwawnik zapewnia dobre trawienie i likwiduje pasożyty!
Czy krwawnik może uczulać?
Krwawnik, jak każda roślina, może wywoływać reakcje alergiczne. Zdarzają się one niezwykle rzadko i będą najbardziej prawdopodobne u osób, które wykazują nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych. Także kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem preparatów z krwawnikiem (przede wszystkim wewnętrznym) powinny zasięgnąć porady medycznej.