Afrodyzjaki prosto z natury – jak je stosować i dlaczego działają?
Naturalne afrodyzjaki od wieków fascynują ludzi na całym świecie. W kulturach starożytnych były uznawane za klucz do zdrowia seksualnego i harmonii w związkach. Współczesne badania naukowe rzucają nowe światło na ich skuteczność i mechanizmy działania. Oto 6 najpopularniejszych naturalnych afrodyzjaków i sposoby na ich zastosowanie:
- Korzeń maca – „peruwiański żen-szeń”
Korzeń macajest ceniony za swoje właściwości wzmacniające libido. Regularne spożywanie macy może poprawiać funkcje seksualne oraz płodność. Maca zawiera adaptogeny, które pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem – częstym wrogiem życia intymnego. Korzeń maca mogą spożywać zarówno kobiety i mężczyźni. Maca wspomaga erekcję, produkcję spermy, zwiększa ruchliwość plemników. Jego działanie docenią w szczególności pary starając się o potomstwo!
Proszek z korzenia maca jest także doskonałym superfood dla kobiet w okresie menopauzy oraz tych, które borykają się z bolesnymi miesiączkami.
Sposób zastosowania:
Proszek z korzenia maca można dodawać do koktajli, jogurtów lub owsianki. Zalecana dawka to 1-3 łyżeczki dziennie.
- Żeń-szeń – korzeń życia
Żeń-szeń, szczególnie odmiana koreańska, jest jednym z najlepiej przebadanych afrodyzjaków. Zawarte w nim ginsenozydy poprawiają ukrwienie narządów płciowych, co może wspierać funkcje seksualne. Badania sugerują, że żen-szeń może być skuteczny w leczeniu łagodnych zaburzeń erekcji. Ponieważ żeń-szeń wspomaga leczenie zaburzeń wzwodu, stosowany jest głownie przez mężczyzn. Jeśli jednak w grę wchodzi rozbudzenie libido, sięgać po korzeń życia mogą na równi kobiety i mężczyźni. Istotne, by wybrać wówczas właśnie odmianę koreańską, czyli tę czerwoną.
Sposób zastosowania:
Najpopularniejszą formą jestnapar z suszonego korzenia żeń-szenia lub suplementacja w kapsułkach. Skuteczność zauważalna jest po około 2 miesiącach regularnego spożywania.
- Czekolada – słodki stymulant
Czekolada, zwłaszcza gorzka, zawiera fenyletyloaminę i teobrominę, substancje stymulujące produkcję endorfin. Fenyletyloamina jest nazywana „hormonem miłości”, gdyż wywołuje uczucie euforii podobne do zakochania. L-arginina zwiększa przepływ krwi do narządów płciowych, uwrażliwiając je na miłosne doznania. Zatem, może zamiast popijać musujące procenty, lepiej wznieść miłosny toast filiżanką dobrej jakości czekolady?
Sposób zastosowania:
Czekolada czekoladzie nierówna. Aby czekolada miała prozdrowotne moce, a przy okazji zadziałała też w sferze intymnej, trzeba sięgnąć po tabliczkę o zawartości kakao powyżej 70%. Wartą do rozważenia opcją jest też wybór kakao w sztabce – prawdziwego, pełnotłustego.
- Imbir – rozgrzewający korzeń
Imbir od wieków stosowany jest jako środek poprawiający krążenie. Lepsze ukrwienie oznacza większą wrażliwość na bodźce, poprawę funkcji seksualnych oraz wzmocnienie doznań w trakcie zbliżenia intymnego. Pikantny i rozgrzewający imbir wpływa także na zwiększenie produkcji plemników oddziałując korzystnie na płodność mężczyzn.
Sposób zastosowania:
Świeżo starty imbir można stosować jako aromatyczny dodatek do herbat. Z dodatkiem miodu i cytryny stanowi doskonały napój na jesienno-zimowe chłody. Imbir jest doskonałym dodatkiem do dań mięsnych i warzywnych, szczególnie w kuchni azjatyckiej. Niewątpliwie jego dodatkowym walorem jest to, że zapobiega też zakrzepicy i wspomaga regulację poziomu cholesterolu.
- Szafran – luksus na talerzu
Szafran, znany jako jedna z najdroższych przypraw na świecie, od wieków jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne, w tym za działanie afrodyzjakalne. Jego działanie wynika zawartości bioaktywnych substancji, takich jak krocyna, safranal i pikrokrocyna, które wpływają na układ nerwowy, poprawiając nastrój, wspomagając przepływ przepływu krwi. Przeprowadzone badania kliniczne potwierdzają, że spożycie szafranu w dziennej dawce 30 mg przez cztery tygodnie daje efekty w postaci zauważalnej poprawy funkcji seksualnych zarówno u kobiet i u mężczyzn. Regularne spożycie szafranu łagodzi także dokuczliwe symptomy PMS, co także pozostaje w ścisłym związku z ogólnym poziomem energii, poprawą nastroju i wzrostem libido u kobiet.
Sposób zastosowania:
Cena szafranu może zniechęcać do wprowadzenia go do codziennego menu, jednak wystarczy zaledwie szczypta, by wyczuć charakterystyczny smak i uzyskać pożądany efekt. Szafran „lubi się” z wieloma produktami. Nada aromatu i koloru owocom morza, rybom, gulaszom, zupom. Zabarwi także makaron. Szafran sprawdzi się także jako dodatek do deserów – np. jeden ze składników kruchych ciasteczek lub szwedzkich bułeczek.
- Miód – nektar miłości
Miód był symbolem miłości już w starożytnych cywilizacjach. Zawiera bor, pierwiastek wspomagający metabolizm hormonów płciowych, takich jak testosteron i estrogen. Miód wpływa na libido. Pamiętając o jego właściwościach bakteriobójczych można go także z powodzeniem wykorzystać do leczenia stanów zapalnych pochwy.
Sposób zastosowania:
Apiterapeuci sugerują kąpiele z dodatkiem miodu (np. akacjowego). Oczywiście można także wykorzystać miód w nieco bardziej konwencjonalny sposób: do koktajlu, deseru, w postaci nalewki. Najlepiej spożyć w niedługim odstępstwie czasowym od planowanego zbliżenia intymnego.
Choć naturalne afrodyzjaki mogą wzbogacić życie intymne i poprawić jego jakość, pamiętajmy, że najważniejszym „składnikiem” związku jest wzajemna bliskość i zrozumienie. Ale kto powiedział, że nie można dodać odrobiny szafranu czy czekolady?