Cynamon – czy wykorzystujesz w pełni jego potencjał? Poznaj 15 różnych zastosowań cynamonu!

Zapytani o skojarzenia z cynamonem, w większości wymienimy połączenie tej przyprawy z jabłkami, owsianką i Bożym Narodzeniem. Oczywiście, cynamon jest wyśmienitym dodatkiem do potraw i deserów, a jego kora ma wspaniałe walory dekoracyjne. Jednak na tym nie zamykają się zalety przyprawy. Cynamon ma wiele właściwości zdrowotnych. Poniżej 12 mało znanych odsłon cynamonu

Środek wspomagający trawienie

Substancje zawarte w cynamonie działają na jelita, stymulując produkcję enzymów trawiennych i poprawiając ogólną pracę układu pokarmowego. Cynamon usprawnia perystaltykę jelit i przyspiesza przemianę materii. Może również łagodzić dolegliwości żołądkowe, takie jak ból brzucha czy wzdęcia. Nie przesadzajmy jednak z jego ilością, ponieważ zbyt duże spożycie może wywołać efekt przeczyszczający.

Oręż do walki z infekcjami

Tutaj przede wszystkim należy zwrócić uwagę na olejek cynamonowy posiadający właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, które mogą pomóc w walce z różnymi bakteriami i wirusami. Dodawanie cynamonu do herbaty czy napoju może zatem pomóc wzmocnić nasz układ odpornościowy i chronić przed infekcjami. Cynamon (w duecie z miodem) świetnie poradzi sobie z uporczywym kaszlem i niedrożnymi zatokami. Jego właściwości rozgrzewające sprawiają, że warto mieć go pod ręką, gdy „łamie” nas w kościach i czujemy dreszcze zwiastujące początek przeziębienia.

Leczenie astmy i reumatoidalnego zapalenia stawów

To właściwości przeciwzapalne cynamonu są najbardziej korzystne dla osób z chorobami zapalnymi, takimi jak astma czy reumatoidalne zapalenie stawów. Zawarte w cynamonie związki mogą łagodzić ból i stany zapalne w organizmie, przynosząc ulgę pacjentom cierpiącym na te dolegliwości. Amerykańskie Towarzystwo Żywieniowe opublikowało wyniki badań, z których wynika, że regularne stosowanie cynamonu przez osoby cierpiące na RZS zmniejszyło aktywność choroby oraz odczucia bólowe.

Środek obniżający poziom tzw. „złego cholesterolu”

Cynamon może mieć korzystny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Badania sugerują, że spożywanie tej przyprawy może obniżyć poziom cholesterolu LDL (tzw. „złego” cholesterolu) oraz trójglicerydów, co redukuje ryzyko chorób serca. Ponadto, cynamon może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poprawie funkcji naczyń krwionośnych.

Pomocniczo przy regulowaniu poziomu cukru we krwi

Badania wykazały, że spożywanie cynamonu może zmniejszać poziom glukozy we krwi oraz poprawiać wrażliwość organizmu na insulinę. Dlatego też, cynamon jest często polecany osobom z cukrzycą typu 2 jako naturalna metoda wspomagająca leczenie.

Na poprawę stanu skóry

Przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie cynamonu sprawia, że jest doskonały do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej. Może być stosowany jako składnik masek czy peelingu, aby oczyścić i odżywić skórę.

Naturalne odświeżenie oddechu

Cynamon to także doskonały sposób na odświeżenie oddechu. Zawarte w tej przyprawie związki zapachowe mogą pomóc w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów i zapewnić świeży oddech. Wystarczy żuć kilka pałeczek cynamonowych lub dodać odrobinę cynamonu do pasty do zębów. Szorowanie zębów co 2 dni z dodatkiem cynamonu prowadzi przy okazji do ich wybielenia.

Niwelowanie bólu menstruacyjnego

Dzięki swoim właściwościom rozkurczowym, cynamon może łagodzić skurcze macicy i złagodzić ból związany z menstruacją. Warto więc spróbować dodać odrobinę przyprawy do herbatki lub posiłku podczas okresu. Badania wykazały, że u kobiet, które regularnie spożywają cynamon boleści miesiączkowe trwają krócej lub całkowicie przestały występować.

Domowy antyseptyk

Małe skaleczenia i rany (także w jamie ustnej) można awaryjnie „zaleczać” cynamonem. Jego niewielka ilość naniesiona na ranę przyspieszy gojenie. W przypadku uszkodzeń w jamie ustnej sprawdzą się płukanki z dodatkiem sproszkowanego cynamonu.

Naturalne powiększanie ust

Jeśli przyjrzymy się składom pomadek i balsamów do powiększania ust, z pewnością dostrzeżemy, że bazują właśnie na cynamonie. Cynamon sprawia, że zaczynamy odczuwać delikatne „mrowienie”, a w efekcie usta wyglądają na pełniejsze i wygładzone. Przygotowując kosmetyk do ust w domowym zaciszu, jako bazę można wykorzystać olej kokosowy, migdałowy lub masło shea.

Rozgrzewający peeling na cellulit

Największą popularnością w kwestii zwalczania cellulitu w warunkach domowych cieszy się kawa. Jednak, żeby dodatkowo wzmocnić jej działania, warto do kawowego peelingu dodać porcję cynamonu. Cynamon jako przeciwutleniacz usuwa nadmiar toksyn z organizmu, wspomaga krążenie i rozgrzewa skórę, która lepiej przyswoi i wchłonie składniki odżywcze z dalszych etapów pielęgnacji.

Afrodyzjak dla kobiet i mężczyzn

To kolejna mało znana odsłona cynamonu. Od wieków cynamon uważany jest za naturalny sposób na poprawienie libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Działa podobnie jak najbardziej osławiony w tym temacie żeń-szeń: niweluje zmęczenie, pobudza krążenie, zwiększa siły witalne. Dodawanie odrobiny cynamonu do potraw lub napojów może zatem wpływać korzystnie na naszą sferę intymną.

Pomocnik w walce z nadwagą

Niesamowite właściwości cynamonu mogą również wspomóc walkę z nadwagą. Cynamon przyspiesza metabolizm i zmniejsza apetyt – a to niezwykle istotne w procesie zrzucania wagi. Pamiętając, że cynamon wpływa także na prawidłowy poziom insuliny, w efekcie przyczynia się też do mniejszego odkładania tkanki tłuszczowej.

Wspomaganie pracy mózgu

Badania wykazały, że aromat cynamonu może poprawić pamięć, skupienie i ogólną sprawność umysłową, a nawet zwiększyć pamięć roboczą oraz skrócić czas reakcji! Dlatego warto sięgnąć po tę przyprawę przed nauką lub pracą intelektualną.

Odstraszacz mrówek

Kto ma ogród ten wie, jak skutecznie mrówki potrafią spędzać sen z powiek! Aromat cynamonu nie jest ulubionym zapachem mrówek. Można więc rozstawiać przesypany do pojemników cynamon w okolicach, gdzie pojawiają się niechciani goście lub rozsypać przyprawę w okolicy mrowiska.

Jak widać, cynamon to przyprawa o niezwykłych właściwościach. Warto eksperymentować i odkrywać różne zastosowania tej przyprawy w codziennym życiu. Nie tylko nada ona smaku i aromatu naszym potrawom, ale również pomoże zadbać o zdrowie, samopoczucie i urodę!