Jagody – moc zdrowia zaklęta w perełce lasu

Owoce lasu – pyszne, aromatyczne, zdrowe. Najlepiej smakują znalezione samodzielnie! Wszyscy amatorzy leśnych wędrówek w lipcu z pewnością wyruszą na poszukiwanie jagód. Bo to właśnie w lipcu jest ich największy wysyp. By nasycić się jagodami do woli nie należy zwlekać z ich zbiorem. Czarne kuleczki znikają szybko, chętnie podjadają je również mieszkańcy leśnych gęstwin.

Owoce lasu – pyszne, aromatyczne, zdrowe. Najlepiej smakują znalezione samodzielnie! Wszyscy amatorzy leśnych wędrówek w lipcu z pewnością wyruszą na poszukiwanie jagód. Bo to właśnie w lipcu jest ich największy wysyp. By nasycić się jagodami do woli nie należy zwlekać z ich zbiorem. Czarne kuleczki znikają szybko, chętnie podjadają je również mieszkańcy leśnych gęstwin.

Niepozorne, maleńkie owoce jagodowe kryją w sobie witaminową bombę. Większość z nas kojarzy jagody głównie z poprawą jakości widzenia. Jednak to tylko jedna z wielu zalet tego owocu.

Działanie antybiotyczne

Dziś ciekawostką jest, że w czasach, gdy jeszcze nie były znane antybiotyki, choroby takie jak tyfus, polio, zakażenie gronkowcem – zwalczano m.in. wykorzystując czarne jagody. Dlatego w każdym domu dbano o to, by był ich odpowiedni zapas.

Obecnie z jagodowych kuracji korzysta się nadal przy zatruciu bakterią E.coli i pojawiających się wówczas silnych dolegliwościach jelitowych. Wspomagająco także przy infekcjach układu moczowego. Choć tutaj prym wiedzie niezastąpiona żurawina.

Kuracje przeciwpasożytnicze

Zawarte w jagodach garbniki sprzyjają zwalczaniu pasożytów jelitowych. Szczególnie zaleca się jagody w niwelowaniu owsików i glisty. W kuracjach wykorzystuje się sok i napar z jagód, który uszczelnia błony śluzowe żołądka i spowalnia perystaltykę jelit. Można także podawać kilka razy dziennie surowe owoce w odstępach kilku godzin. Istotne, by pierwsza porcja była przyjmowana na czczo.

Jagodowy detoks

Zjadane na surowo jagody oraz soki i odwary z nich wiążą toksyny bakteryjne i sole metali ciężkich. Najlepiej zjadać świeże owoce. Mrożone jagody zawierają już nieco mniejszą ilość dobroczynnych substancji i nie będą tak dobrze działać. Oczywiście podczas owocowego detoksu (z bazowym wykorzystaniem jagód lub innych owoców) korzystać należy także z innych produktów (m.in. siemię lniane, orzechy, płatki owsiane), które przyspieszą uwalnianie toksyn z naczyń krwionośnych i układu pokarmowego.

Regulacja trawienia

Jagody mają tę wspaniałą właściwość, że mogą je zjadać zarówno osoby zmagające się z biegunkami jak i z zaparciami. Różnica polega na tym, że przeciwbiegunkowo zadziałają owoce suszone lub gotowane, a przy zaparciach najlepiej sprawdzą się surowe.

Walka z anemią

Dzięki temu, że jagody zawierają mirtylinę, czyli przeciwutleniacz uszczelniający naczynia krwionośne, biorący udział w produkcji czerwonych krwinek, zalecane są jako dodatek dietetyczny dla osób zmagających się z anemią.

Poprawa wzroku

Poprawa jakości widzenia to chyba najbardziej znana moc czarnych jagód. Jagody wzmacniają naczynia włosowate w oku, przyspieszają proces regeneracji barwnika wzrokowego, poprawiają krążenie w gałkach ocznych. Szczególnie zaleca się jagodowe kuracje podczas leczenia zaćmy, ale także osobom spędzającym wiele godzin przed komputerem oraz pracującym w pomieszczeniach sztucznie oświetlanych.

Dla cukrzyka

Osoby zmagające się z cukrzycą powinny wprowadzić jagody do swojego jadłospisu. Nie bez powodu jagody nazywane są „roślinną insuliną” (zawierają jony chromu i glikokininy). Jagody są niskokaloryczne i pomagają utrzymać glukozę na stałym poziomie.

Regulacja cholesterolu

Ze względu na zawartość błonnika po jagody sięgają osoby, które chcą się pozbyć nadwyżki kilogramów. Dodatkowym ich atutem jest to, że obniżają poziom złego cholesterolu, a podnoszą poziom dobrego. Dobroczynne substancje zawarte w jagodach wzmacniają naczynia włosowate i nie przepuszczają cholesterolu.

Naturalny filtr UV

Jadłospis bogaty w jagody jest także polecany osobom, które długo przebywają na słońcu. Zwarte w jagodach antocyjany są naturalnym filtrem słonecznym i blokują promieniowanie UV.

Jagodowe kulki zwierają miedź, cynk, slelen, mangan, witaminę A,B,C i PP, kwas foliowy i elagowy. Zawarte w nich hormony roślinne mogą przyczyniać się do blokowania rozwoju nowotworów piersi, tarczycy czy wątroby. I choć jagodzianki, pierogi i ciasta z jagodami kuszą wyglądem i smakiem, nie zapominajmy, że najwięcej właściwości odżywczych ma jagoda zjadana na surowo, bez dodatku cukrów i węglowodanów!