Magnez

Skuteczna ochrona przed stresem, zmęczeniem i brakiem koncentracji

Nadmierna pobudliwość i drażliwość nerwowa, problemy z koncentracją, bezsenność, zmęczenie, bolesne skurcze mięśni, czy kołatanie serca, to objawy z którymi każdy z nas nie raz miał do czynienia. Ich przyczyną jest najczęściej niedobór magnezu w organizmie.

Pierwiastek ten jest niezwykle ważny dla przekazywania impulsów nerwowych, a tym samym prawidłowej pracy nerwów i mięśni. Jest również potrzebny do prawidłowego przebiegu procesów wytwarzania energii, budowy mocnych kości oraz prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Odpowiednia ilość magnezu w organizmie jest ważna także dla zachowania równowagi elektrolitycznej organizmu  i funkcjonowania wielu narządów.
Magnez jest czwartym pod względem ilości pierwiastkiem naszego organizmu. Uczestniczy w procesach uzyskiwania i dostarczania energii do tkanek, zwłaszcza do wrażliwych na jego niedobór komórek nerwowych mózgu. Bierze udział w kilkuset reakcjach biochemicznych, m.in. w przemianach metabolicznych węglowodanów, białek i tłuszczów. Jest istotny dla prawidłowej aktywności ok. 300 enzymów i potrzebny do syntezy białek ustrojowych oraz budowy mocnych kości i zębów. Dzięki niemu powstaje w kościach wytrzymała forma fosforanu wapnia zapewniająca stabilność mechaniczną kości. Magnez stanowi integralny składnik błon fosfolipidowych wszystkich komórek w organizmie. Jego obecność ma szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania zwłaszcza dwóch tkanek: nerwowej i mięśniowej.
Magnez bierze udział w regulacji przewodzenia impulsów nerwowych  zarówno w obrębie poszczególnych komórek nerwowych (neuronów) jak i pomiędzy nimi. W błonach komórek nerwowych tworzy wraz z fosfolipidami kompleksy odpowiedzialne za ich stabilizację. Zapewnia to prawidłowe przewodzenie impulsów elektromagnetycznych wzdłuż komórki nerwowej, co z kolei warunkuje prawidłową pracę układu nerwowego. Magnez przeciwdziała także nadmiernemu uwalnianiu neuroprzekaźników, czyli substancji sygnałowych przenoszących impulsy nerwowe pomiędzy poszczególnymi neuronami. Dzięki temu przewodnictwo nerwowe jest prawidłowe i o odpowiednim natężeniu, co pomaga nam łatwiej zachować spokój w sytuacjach trudnych i stresujących. Przeciwdziała też nadpobudliwości i drażliwości nerwowej. Magnez jest także ważny dla utrzymania odpowiedniej aktywności układu nerwowego w sytuacjach zmęczenia i wyczerpania. Pomaga zachować odpowiednią koncentrację w czasie pracy i codziennych aktywności.
Prawie połowa puli magnezu obecnego w organizmie znajduje się w mięśniach, gdyż jest on niezbędny dla utrzymania ich prawidłowych funkcji. Jest niezbędny do wytwarzania energii potrzebnej do pracy  mięśni. Reguluje napięcie mięśni, wspomaga leczenie kontuzji, przewlekłego zmęczenia i fibromialgii. Magnez jest szczególnie ważny dla prawidłowej pracy najważniejszego mięśnia naszego organizmu – serca. Regulując napływ wapnia do komórek (zapobiega jego nadmiarowi) zapewnia prawidłową kurczliwość mięśnia sercowego. W ten sposób chroni serce przed zbyt silnymi i częstymi skurczami i pomaga utrzymać prawidłowy rytm pracy serca. Ma to korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi i zapobiega nadciśnieniu, dlatego osobom z nadciśnieniem zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w magnez.
Błony komórkowe neuronów i mięśni są wrażliwe na niedobór magnezu. Pozbawione stabilizującego je magnezu mają zbyt dużą przepuszczalność. Prowadzi to do nadmiernego gromadzenia się jonów sodu i wapnia oraz obniżenia stężenia potasu w komórce. Wywołana niedoborem magnezu zmiana stężenia sodu, potasu i wapnia prowadzi do zaburzeń przewodnictwa impulsów nerwowych i zwiększa kurczliwość włókien mięśniowych (zarówno szkieletowych jak i gładkich), co często odczuwamy poprzez bolesne skurcze mięśni w różnych częściach ciała.
Spożywanie żywności wysoko przetworzonej, restrykcyjne diety odchudzające, życie w pośpiechu i stresie przyczyniają się do niedoborów magnezu. Jego stężenie w organizmie zmniejsza się również pod wpływem niektórych leków, dużego wysiłku fizycznego oraz wskutek niektórych chorób. Na ilość przyjmowanego z dietą magnezu szczególną uwagę powinni zwracać sportowcy i osoby intensywnie uprawiające sport, gdyż podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, następuje utrata magnezu i może dojść do odwodnienia organizmu i zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Opracowanie: dr Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk

Powyższa treść pochodzi ze strony www.AkademiaWitalnosci.pl