Rokitnik

Tajemniczy Rokitnik – leczy i odmładza

Ananas syberyjski znany w Polsce jako rokitnik zwyczajny jest prawdziwą skarbnicą przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Służy wzmocnieniu odporności, ale nie sposób pominąć też jego zalet w dziedzinie urody, bowiem m.in. wspomaga organizm w opóźnianiu procesów starzenia.

Wprawdzie owoce rokitnika nie uchodzą za wyjątkowy przysmak ze względu na cierpki, gorzkawy smak i wyrazisty, charakterystyczny zapach. Jednak nie przystoi nie docenić bogactwa witamin, które kryją w sobie te niepozorne kuleczki. Rokitnik jest źródłem witaminy A, B, E, K oraz C. Więcej witaminy C znajduje się tylko w dzikiej róży! Owoce rokitnika (jako jedne z nielicznych w świecie roślin) nie zawierają enzymu askorbinazy, dlatego można je suszyć i wytłaczać sok bez obaw, że witamina C ulegnie rozkładowi. A to nie koniec listy dobrodziejstw! Rokitnik skrywa w sobie niemal 200 bioaktywnych substancji. Dzięki zawartości naturalnych antyoksydantów wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami.

Z kolei flawonoidy wraz z witaminą C (nie ulegającą utlenianiu) odpowiadają za prawidłowy stan tkanki łącznej, poziom kolagenu, działają przeciwzakrzepowo, przeciwmiażdżycowo. Wraz z antocyjanami uszczelniają i uelastyczniają naczynia krwionośne. To właśnie od elastyczności naczyń krwionośnych i kruchości naczyń włosowatych zależy, czy na skórze będą powstawać tzw. „pajączki”.

Flawonoidy i antocyjany ułatwiają ponadto usuwanie toksycznych metali ciężkich z organizmu. Dlatego sok z rokitnika będzie bardzo dobrym uzupełnieniem kuracji oczyszczających.

Rokitnik zawiera 3 razy więcej witaminy A niż marchew, dlatego wykorzystuje się go także w kuracjach mających na celu usprawnienie procesów widzenia. Antocyjany zwiększają ukrwienie w oku i stymulują produkcję rodopsyny (istotnej w procesie widzenia). Rokitnikowe karetonoidy wpływają na ostrość widzenia wspomagając funkcjonowanie plamki żółtej oka.


Kiedy sięgnąć po rokitnik?

Biorąc pod uwagę jego silne właściwości lecznicze, można śmiało odpowiedzieć, że niemal zawsze! Oleju z rokitnika nie powinny jedynie przyjmować osoby zmagające się z kamicą nerkową, zapaleniem trzustki, wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Rokitnik zaleca się w:

– walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi,

– niwelowaniu problemu krwawiących dziąseł i owrzodzeń w jamie ustnej,

– wzmacnianiu układu immunologicznego,

– regulowaniu procesów metabolicznych,

– chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy,

– zakrzepowym zapaleniu żył,

– wspomaganiu pracy mózgu i układu nerwowego,

– minimalizowaniu widoczności blizn i przebarwień,

– gojeniu ran i regeneracji skóry po przebytych chorobach,

– nadmiernym wypadaniu włosów,

– walce z łupieżem.


Aspekty urodowe i kosmetyczne

I tych nie można mu odmówić. Rokitnik jest często stosowanym dodatkiem do kosmetyków. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Rokitnik:

  • Zabezpiecza skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV, zaleca się więc jego stosowanie osobom, które przebywają dużo na słońcu lub często korzystają z solarium.

  • Wykazuje działanie ujędrniające i spowalniające procesy starzenia się skóry.

  • Nadaje skórze zdrowy koloryt.

  • Sprzyja likwidowaniu przebarwień skórnych (dzięki wysokiej zawartości witaminy C).

  • Wspomaga walkę z trądzikiem i niedoskonałościami.

  • Łagodzi uporczywe objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, tocznia rumieniowatego.

  • Stymuluje proces regeneracji naskórka.

  • Wzmacnia strukturę włosów (sprawia, że są gładkie i elastyczne).

  • Zapobiega wypadaniu włosów.

  • Dogłębnie odżywia skórę suchą. Doskonale się wchłania.

  • Zadziała łagodząco przy leczeniu oparzeń, odmrożeń, odleżyn.

Rokitnikowe krzewy w Polsce są dość powszechnie uprawiane. Można je spotkać w ogrodach, parkach – głownie ze względu na kolorystyczny walor owoców. Naturalne środowisko dla rokitnika to brzegi rzek i nadmorskie wybrzeża. Zbiór owocowych kuleczek następuje na przełomie września i października. Pamiętajmy, że rokitnik można spożywać na różne sposoby: w postaci soku, oleju, dżemu, nalewki, herbatki, suszu owocowego. Wykorzystując rokitnikowy potencjał witaminy C, można śmiało nim zastąpić w kuchni cytrynę lub limonkę. Sposobów na „przemycenie” rokitnika do codziennego jadłospisu jest sporo. Najważniejsze, by próbować i znaleźć swój ulubiony. Tak dużego potencjału zdrowotnego, który rokitnik za sobą niesie – po prostu nie można zbagatelizować!