Witamina C – nieznane właściwości

Nieznane właściwości

Witamina C jest chyba najbardziej znaną witaminą. Zna ją prawie każdy dorosły człowiek. Pomimo to, jest ona często niedoceniana. Większość z nas kojarzy kwas askorbinowy (witaminę C) tylko z tym, że trzeba go zażywać jedynie w specjalnych porach roku.

Dla wielu wyczerpują się przy tym możliwości i zadania witaminy C. Dlatego należy stwierdzić: witamina C jest najczęściej niedoceniana. Mniej znane są jej następujące właściwości:

– Życie ludzkie nie jest możliwe bez witaminy C
– Uczestniczy ona w około 15 000 procesów przemiany materii
– Uczestniczy w procesie produkcji połączeń nerwowych
– Witamina C jest ważna dla produkcji kolagenu w tkance łącznej, kości i ścięgien, skóry i dla stabilności ścian naczyń krwionośnych
– Aktywnie uczestniczy w procesie spalania tłuszczu, ponieważ uczestniczy w budowie karnityny
– Wspiera wchłanianie przez organizm żelaza

I wiele, wiele innych …

Witamina C to prawdziwy spryciarz, który należy do substancji organizujących nasze zdrowie. Tworzy ona podstawy funkcji systemu immunologicznego, wspiera muskulaturę serca, przemianę materii, oddychanie komórek i gospodarkę hormonalną.
Witamina C jest także prawdziwym balsamem dla duszy, ponieważ niektórzy naukowcy twierdzą, że budzi ona chęć życia, poprzez hamowanie spadku energii w komórkach. Wspomaga ona witalność, elastyczność i wydajność.
Zwierzęta żyjące na wolności bez problemów produkują w swoich organizmach ważną dla życia witaminę C. Tylko człowiek, małpa i kilka egzotycznych zwierząt straciło tą umiejętność poprzez zmiany genetyczne. Jesteśmy więc zdani na źródła zewnętrzne. Wielu ekspertów jest jednak zdania, że do 90 procent pierwotnej witaminy może ulec zniszczeniu przez światowy transport, magazynowanie, fabryczne przetwarzanie, bezpośrednie działanie tlenu, pranie i gotowanie. Dlatego podejrzewa się, że człowiek pierwotny przyjmował około 40 razy więcej witaminy C niż my dzisiaj. Skutkiem tego może być fakt, że ciało, stworzone z myślą dostarczania mu odpowiednich ilości witaminy C, może źle znosić jej braki. Tym ważniejsze staje się zwracanie uwagi na to ile przyjmujemy tej cennej substancji w codziennych posiłkach.
Jak ważna dla naszego organizmu jest witamina C dobitnie pokazały przykre doświadczenia marynarzy z 15. wieku. Podczas rejsów odkrywali oni nie tylko nowe kraje, ale także granice wytrzymałości ludzkiego ciała.
Podczas gdy marynarze wyczerpali całkowicie rezerwy witaminy C w organizmie, dzisiaj nadal istnieje wiele ryzykownych dla zdrowia skutków jej niedoboru. Interesujące jest, że te ryzykowne skutki nie występują u dziko żyjących zwierząt. Pisaliśmy już o przyczynie tego zjawiska: zwierzęta produkują własną witaminę C. Na świecie istnieje bardzo wiele badań nad suplementami diety, które pokazują fantastyczną siłę witaminy C. Na przykład 10 badań nad witaminą C, obejmujących 80 000 badanych wykazało, że witamina C ma pozytywny wpływ na wzrok w starszym wieku. Istnieje jeszcze wiele raportów naukowych, które udowadniają inne pozytywne wpływy na zdrowie. Moglibyśmy wymienić niektóre z wyników tych badań, ale zajęłoby to a dużo miejsca. Musimy być natomiast świadomi, że witamina C ma ogromne znaczenie dla naszego ciała i samopoczucia. Nie bez przyczyny, Dr. Albert von Szent- Györgyi, odkrywca kwasu askorbinowego (witaminy C), dostał za to odkrycie w 1937 nagrodę Nobla. Także dwukrotny zdobywca nagrody Nobla Linus Pauling, całe swoje życie był zwolennikiem witaminy C. Nie było dnia, w którym zapomniałby o swojej dawce witaminy C. Z powodu licznych, nowych wniosków, przed paroma laty, nawet Towarzystwo Odżywiania znacznie zwiększyło wcześniej zalecaną dzienną dawkę zażywania witaminy C. Jednak wielu naukowców nadal uważa, że nawet ta zwiększona dawka jest nadal zbyt niska.
Ważna jest przy tym znajomość faktu, że witamina C nie może być magazynowana w ludzkim ciele. Dlatego wskazana jest ciągła dostawa rozłożona w dniu. Jedzcie więc jak najwięcej bogatej w witaminę C żywności, na przykład: owoców.
Kanadyjskie badanie nad wartościami odżywczymi dało wyniki, potwierdzające, że palacze mają w swoim organizmie przeciętnie ponad 25 procent mniej witaminy C niż niepalący. A wszyscy Ci, którzy sięgają po więcej niż jedną paczkę papierosów dziennie mają wg. tego badania o 40% mniejszy poziom witaminy C we krwi. Oczywiście lepszy byłoby całkowite rzucenie palenia, jednak ktoś kto nie może lub nie chce tego zrobić, powinien chociaż zwrócić uwagę na odpowiedni poziom witaminy C w organizmie.
Tak samo każda tabletka, także antykoncepcyjna czy popularna tabletka na ból głowy, wypłukują witaminę C. Przy przyjmowaniu leków powinno się także zwrócić uwagę na odpowiedni poziom tej substancji.
To samo tyczy się ludzi, który żyją w stresie lub w pośpiechu. Zwierzęta wytwarzają w stresujących sytuacjach 3 razy więcej witaminy C. Ludziom znajdującym się w wyjątkowych sytuacjach życiowych także polecamy dodatkowe spożycie witaminy. Naturalne wspieranie dobrego stanu dróg moczowych i ogólnie dobre samopoczucie, szczególnie podczas zimnych miesięcy, to także zasługi dodatkowych dawek witaminy C.
Niech witamina C stanie się Waszym codziennym towarzyszem. Substancja ta ma tak fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia, że nie sposób wyobrazić sobie, na co witamina C nie wpływa pozytywnie.

Źródło: www.spirulina.pl

Powyższa treść pochodzi ze strony www.AkademiaWitalnosci.pl